NGOnauci

Efektem realizacji projektu “NGO-nauci” w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, jest raport o współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi.  Zasadniczym celem projektu „NGO-nauci” jest analiza stanu współpracy organizacji pozarządowych z jednostkami samorządu terytorialnego na terenie powiatów: miasta Krosna, krośnieńskiego, sanockiego, jasielskiego oraz brzozowskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z niniejszym raportem:

>>> Raport o współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi <<<

Niska aktywność społeczna to jeden z problemów naszej demokracji, także na szczeblu lokalnym. Obywatele nie mają poczucia sprawczości, wydaje się, że ich głos nie ma znaczenia dla decydentów. Odwróćmy to!

NGO-nauci to nowy projekt realizowany przez Fundację Pasjonauci. Zadanie jest odpowiedzią na problem, który wskazuje Piotr Krygiel w badaniu przeprowadzonym w ramach działalności Instytutu Sobieskiego, wśród organizacji pozarządowych: „Aktywność Obywatelska w Polsce – co możemy zrobić?” Autor badania wskazuje na ograniczenia rozwoju sektora pozarządowego, poprzez system, który w praktyce nie działa i jest zamknięty. Efektem jest błędne koło, którego elementami jest rzadkie uczestnictwo w partycypacji społecznej oraz niskie poczucie sprawczości i wpływu na sferę publiczną.

- NGO-nauci założenia:

Celem jest zwiększenie skuteczności petycji, wniosków, a także skarg składanych przez organizacje obywatelskie. Będziemy też podejmowali działania na rzecz zwiększania świadomości znaczenia dostępu do informacji publicznej. 

Ograniczenie dostępu do informacji ogranicza możliwość partycypacji społecznej.

Przykładem jest choćby sytuacja, która miała miejsce w Krośnie, gdzie utrudnia się dostęp do „raportu o ścieżkach rowerowych”. Prezydenci i urzędnicy publicznie informują Radę Miasta, że to dokumentacja, na podstawie której podejmowano decyzje o remontach, a nawet ogłoszono przetarg i podpisano umowy. Równolegle Urząd twierdzi w oficjalnych odpowiedziach, że ta dokumentacja „nie ma związku z procesem decyzyjnym”. Brak dostępu obywateli do dokumentacji uniemożliwia wypowiedzenie się na temat jej jakości przez faktycznych użytkowników: pieszych, kierowców i rowerzystów (dobrej jakości infrastruktura rowerowa służy bezpieczeństwu wszystkich użytkowników dróg i chodników, nie tylko cyklistom)

W ramach realizacji zadania przewidujemy między innymi skierowanie do organów samorządowych wniosków zmierzających do zmian wprowadzających dobre praktyki i ułatwiających partycypację społeczną.

W ramach realizacji zadania przewidujemy między innymi skierowanie do organów samorządowych wniosków zmierzających do zmian wprowadzających dobre praktyki i ułatwiających partycypację społeczną.

Działania w ramach projektu będą realizowane przez 27 miesięcy.

Kontakt dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych zainteresowanych współpracą w ramach projektu:

Piotr Dymiński

tel. 721 730 663

e-mail: [email protected]

Zadanie jest finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach „Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”. Priorytet 3.: Organizacje obywatelskie w życiu publicznym. Sfera działalności pożytku publicznego: upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji.